Наші видання

Оновлено: 23.01.2020

Марічка Паплаускайте. Бог дивовижних людей та інших грішників

Історії героїв випускниці та викладачки Школи журналістики УКУ Марічки Паплаускайте можна читати із захопленням, недовірою чи острахом, але ними не можна не дивуватися. Ці люди не є святими, ба більше — вони помилялися і помиляються, іноді фатально.

Пастор, який врятував тисячі залежних від вулиці й наркотиків дітей у Маріуполі. Науковець, якого викрали та ув’язнили бойовики «ДНР». Власниця успішного бізнесу, яка не змогла врятувати від смерті власну доньку, що мала рідкісне захворювання. Новонавернений християнин, засуджений довіку за вбивства та зґвалтування. Столяр, який таємно від комуністичної влади провадив Богослужіння у квартирах вірян.

Кожен із героїв книжки сконцентрував у собі неймовірну енергію та готовність усупереч обставинам бути чи залишитися людиною: щирою, складною, відкритою, вразливою, доброю, суперечливою, талановитою.

Марічка Паплаускайте — українська репортерка; співзасновниця та головна редакторка онлайнового журналу Reporters; викладачка Школи журналістики Українського католицького університету. Народилася в Миколаєві. Має історичну та журналістську освіту. Працює у жанрі художнього репортажу. Двічі лауреатка відкритого конкурсу для журналістів «Text». Фіналістка Конкурсу професійної журналістики «Честь професії – 2019» у номінації «Найкращий репортаж».

Книжка вийшла у видавництві «Човен».

Катажина Квятковська-Москалевич. Вбити дракона. Українські революції

18034871_1854967357862558_876859472_n_kopyiaШкола журналістики Українського католицького університету разом із видавництвом Львівського медіафоруму видала український переклад книжки польської письменниці й журналістки Катажини Квятковської-Москалевич Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje («Вбити дракона. Українські революції»).  

Збірку художніх репортажів про Україну від Майдану 2004 року до початку війни на Донбасі переклав із польської Андрій Бондар.

Врадіївка, Оксана Макар, свавілля «Сім’ї» Януковича, зажерливість суддів та олігархів, сепаратизм у Криму й на Донбасі, Майдан, захоплення Слов’янська, перші жертви й перші герої українсько-російської війни… Епізоди новітньої української істор ії у книжці польської письменниці Катажини Квятковської-Москалевич змальовані з незвичного для нас погляду стороннього, але не чужого спостерігача. Ця побудована на людських історіях книжка, яку авторка писала понад десять років, — про боротьбу з нашим внутрішнім монстром, якого неможливо вбити, і про силу, яка змушує Україну не здаватись у цій боротьбі.

Книжка вийшла 2016 року в польському видавництві Czarne. Кася Квятковська-Москалевич понад десять років пише репортажі про Росію, Білорусь та Україну. Навчалась у Познані, Варшаві, Мінську, Харкові та Москві. 2011 року отримала нагороду Amnesty International «Перо надії».

Катажина Квятковська-Москалевич. Вбити дракона. Українські революції  / пер. з польськ. Андрій Бондар. — Львів: Видавництво Львівського медіафоруму, 2017. — 224 с. — ISBN 978-966-97668-0-9

Володимир Павлів. Журналістський фейлетон

Практичний посібник «Журналістський фейлетон» охоплює різні плани: історичний екскурс, методичні рекомендації та вказівки, блок практичних порад, взірців та завдань для студентів. Матеріал укладений на основі різноманітної теоретичної літератури, авторами якої були і класики, і сучасні українські, польські, французькі, німецькі, російські, британські й американські фахівці.

Ця праця стане в пригоді всім, хто цікавиться історією формування фейлетонного жанру та хоче навчитися чи вдосконалити навички написання  фейлетону,  –  студентам  факультетів  та  відділень  журналістики, професійним журналістам, незалежним дописувачам до періодичних видань.

 

 

Володимир Павлів. Репортаж: між фактами та емоціями

Практичний посібник «Репортаж: між фактами та емоціями» поєднує в собі методичні рекомендації та вказівки з блоком практичних порад, взірців, завдань для студентів на основі базової теоретичної літератури українських, російських, польських, французьких, британських та американських фахівців. Ця праця стане в пригоді всім – і студентам факультетів та відділень журналістики, і професійним журналістам, хто хоче навчитися або удосконалити навички написання репортажу.

Володимир Павлів Репортаж: між фактами та емоціями. Практичний посібник для журналістів. – Львів: Видавництво Українського католицького університету, 2015. – 120 с. – ISBN 978-966-2778-39-7

ЗАМОВИТИ

Пітер Померанцев. Нічого правдивого й усе можливе

Книжка, видана за сприяння програми MyMedia, висвітлює проблеми трансформації російського суспільства під впливом медіатехнологій. На початку 2000-х років автор працював у Москві журналістом і телевізійним продюсером та мав можливість спостерігати за творенням глобальних медіасимулякрів. У книзі змальований феномен російського телебачення як механізм, що впливає на політичні тренди, історію країни та свідомість громадян.

Пітер Померанцев. Нічого правдивого й усе можливе. Пригоди в сучасній Росії / переклад з англійської Андрій Бондар. – Львів: Видавництво Українського католицького університету, 2015. – 240 с. – ISBN 978-966-2778-40-3

ЗАМОВИТИ

Наукові записки Українського католицького університету. Серія: Журналістика. Медіакомунікації

ЗМІСТ

Андрій Архангельський. Психологічні передумови пропаганди
Зейнеп Арслан. Риторика ненависті в друкованих засобах масової інформації Туреччини
Сурен Деґерян. Роль нових медіа у соціально-політичному ландшафті Вірменії
Борис Потятиник. «Кінець пропаганди» та інші помилкові історії
Сергій Рачинський. Ідентичність в епоху нових медіа
Кінематограф як медіаінструмент конструювання ідентичності
Ольга Брюховецька. «Не-ідентичне-з-собою»: децентрація суб’єкта у фільмі «Тіні забутих предків»
Ахмет Ґюрата. Тема історичної пам’яті та ностальгії у турецькому кінематографі
Василь Расевич. Україна: національне кіно, національний наратив, спроби «виправлення» історії
Ольга Романова. Модель соціалістичної національної ідентичності та пошук її альтернатив у білоруському кінематографі
Маґдалена Сариуш-Вольська. Трансформація національної пам’яті у польському кіно
Галина Будівська. Медійне представлення концепту «Новоросія». Аналіз медіаматеріалів про об’єднання «ДНР» та «ЛНР» у «конфедерацію Новоросія»
Растіслав Длугий. Духовне навернення через американську телевізійну програму «Наш вибір»
Олена Дьоміна. Класичні історії кохання у нових соціокультурних умовах: ремейки радянських романтичних комедій у структурі пострадянської культури
Олександр Лойко. Маніпулятивний механізм карґо-міфології, або ще раз про «конотацію»
Інна Стащук. Соціальна реклама: від (ре)трансляції цінностей до аксіологічної інтеракції
Олена Чуранова. Пропаганда війни в українських та російських друкованих ЗМІ
Папська рада у справах соціальної комунікації. Церква та інтернет
Папська рада у справах соціальної комунікації. Етика в інтернеті
Юлія Голоднікова. Моральні міркування на теми медіаетики
Володимир Павлів. «Медіяетика»: про унікальність та універсальність професійного досвіду
Віктор Полетко. «Медіяетика»: мислити етично
Ольга Перехрест. Мистецтво звуків і слів Ігоря Померанцева
Ірина Славінська. Повітряне безсмертя
Лілія Шутяк. Продавець повітря та його радіо
Артур Корнієнко. Сучасна Росія як Дантове «Пекло»
Євгенія Резниченко. Ласкаво просимо у світ, який створили політтехнологи

Наукові записки УКУ, число VII, серія «Журналістика. Медіакомунікації», випуск 1. Львів 2015, 232 с. ISSN 2075-4817

ЗАМОВИТИ

Ігор Померанцев. Вільний простір

Ця книжка Ігоря Померанцева присвячена мистецтву журналістики – її метафізиці, технологіям, жанрам і новаціям. З ними автор працює щодня вже понад 30 років, а деякі його жанрові новації перетворились на «новітній стандарт» у радіожурналістиці. Книга містить п’ять розділів: вони представляють кілька іпостасей автора, створюючи портрет письменника, який і «на службі» залишається майстром ars akustika, філософом вина, вдумливим читачем, співрозмовником сучасних українських письменників і поетом-авангардистом.

«Ця книжка, здається, призначалася насамперед для студентів журналістики в УКУ. Але de facto це просто збірка дуже якісної есесїстики для набагато більш широкого кола читачів. У “Вільному просторі” постає низка запитань, які в Україні ставилися дуже рідко, але почали ставитися частіше під час Євромайдану, анексії Криму та спроби окупації Донбасу Росією. Що говорить журналіст? Чому? Як? Для кого? Які це має наслідки? І центральне запитання – про спокусу подолати одноденність (одногодинність? однохвилинність?), всю швидкоплинність роботи журналіста. І про те, до чого це може призвести. Ця книжка – однозначно must have для тих, хто працює в нашому журналістському цеху, і для всіх, хто думає про ціну, вагу та інші параметри слова».

Ірина Славінська, «Українська правда. Життя».

Померанцев Ігор. Вільний простір: Радіощоденник письменника / Пер. з рос. Діани Клочко та ін. – Львів: Видавництво Українського Католицького Університету, 2014. – 248 с. – ISBN 978-966-2778-20-5

Дивіться майстер-класи Ігоря Померанцева у Школі журналістики УКУ: «Мистецтво радіо», «Радіомистецтво».

ЗАМОВИТИ

Медіяетика: практичні випадки та моральні міркування

Видання Школи журналістики УКУ спільно з Міжнародним інститутом етики і проблем сучасности УКУ за фінансової підтримки Української федерації Америки.

Колективна праця американських дослідників «Медіяетика: практичні випадки та моральні міркування» є зразком блискучого поєднання теорії і практики, де етика і мораль постають як ключові засади праці журналіста. У США цей посібник перевидавався вісім разів. Його головна мета – розвинути аналітичні навички та покращити компетентність у галузі етики сучасних засобів суспільної комунікації. Автори добрали широкий спектр ситуацій, що трапляються в роботі журналістів. На основі відомої в соціяльній етиці моделі «Поттерової скриньки» представлено чотири аспекти морального аналізу: визначення, прихильності, цінності та принципи, що застосовуються для розгляду випадків, де виникає найбільше непорозумінь. Відповідно, у книжці є чотири частини, що відображають основні функції мас-медій: повідомлення, переконування, трактування і розважання. Посібник призначений для студентів, аспірантів, викладачів у галузях журналістики і медіякомунікацій, а також для професіоналів-медійників.

Перекладено за виданням: Media Ethics: Cases and Moral Reasoning / Cliff ord G. Christians… et al., 9thed. Boston: Allyn & Bacon, 2012. ISBN 978-0-205-02904-4

«Запропонована читачеві книжка, либонь, не стоятиме на поличці у красивій шафі шеф-редактора. Не припадатиме вона порохом і в бібліотеках. І студенти не забудуть її десь на останній парті після занять. Тому що вона навряд чи набридне тим, хто пов’язав своє життя зі світом медій. Додаймо – зі світом сучасних медій, де щодня народжуються нові ідеї, і втілити їх щоразу складніше: зростає конкуренція, учорашні рішення вже не працюють, бракує знань. Світом керують нові технології, модні ґаджети, мобільні додатки.

Ми дедалі сильніше відчуваємо, що на наші звички, вчинки і покупки впливають медії. Натомість у професійній практиці часто забуваємо, що це ми – менеджери інформації, що саме ми відповідальні за стандарти її якості. Незалежно від посади і виду діяльності – журналіст, піарник, маркетолог, копірайтер чи редактор – кожен із нас стикається з етичними проблемами».

Юлія Голоднікова, MediaSapiens.

Офіційний сайт книжки

Кліффорд Крістіанс, Марк Факлер, Кеті Бріттен Річардсон, Пеґґі Крешел, Роберт Вудз-молодший. Медіяетика: практичні випадки та моральні міркування / пер. з англ. Олег Король; наук. ред. Ніна Зражевська. – Львів: Видавництво Українського католицького університету, 2014. – 592 с. – ISBN 978-966-2778-18-2

ЗАМОВИТИ

Понад бар’єрами

Свого часу ми зійшлися на тому, що інавгурація нового навчального року та випускні урочистості потребують чогось особливого. Отож, ми вирішили щороку запрошувати на посвяту в студенти і, відповідно, на їх випуск авторитетних спікерів – журналістів, експертів, інтелектуалів, чиї виступи-промови мали би стати для студентів професійними та ціннісними орієнтирами. Перший випуск магістрів-журналістів дав добру нагоду зібрати ці тексти в одне видання й ознайомити Вас із цими промовами та їхніми авторами. Повірте, вони заслуговують уваги та поваги.

Усі зібрані в цій книжці тексти об’єднує одна ідея – ідея служіння. У кожного з наших спікерів вона своя.

Сподіваємося, що ці тексти будуть для вас цікавими. З одного боку, вони про журналістику як професію. Професію складну, відповідальну, часто ризиковану – і водночас унікальну та цікаву. З іншого – вони про нас із Вами, про ті щоденні складні ситуації, в які ми всі потрапляємо і які потребують від нас прийняття виважених рішень, опертих на цінності, переконання, гідність.

Понад бар’єрами. 2011-2013. Промови: Ігор Померанцев, Пол Тайґе, Джордж Вайґель. – Львів: Видавництво Українського католицького університету, 2013.

Промова Ігоря Померанцева (текст)

Промова монсеньйора Пола Тайґе (текст)

Промова Джорджа Вайґеля (відео)

Понад бар’єрами II

У сучасному світі журналістика – це не лише ремесло, а передусім професія відповідальності, солідарності, етичності та лідерства. Саме про це студентам другого набору Магістерської програми з журналістики УКУ під час інавгураційної та випускної лекцій розповідали Адам Міхнік і сестра Гелен Алфорд. Комусь таке поєднання промовців видасться незвичним, бо Адам  Міхнік – журналіст / дисидент / політичний філософ, а сестра Гелен – інженер / монахиня / соціальний філософ. Насправді ж обоє промовців акцентували на одному: успіх у професії є лише тоді, коли вона стає чимось більшим за ремесло… Способом життя чи покликанням – вирішує кожен індивідуально. На цьому важливому моменті вибору наголосила сестра Гелен, звертаючись до студентів УКУ: «Ви звикли жити у «прикордонні» – не стільки між Сходом і Заходом, хоча це також має значення, скільки між кризою і надією. Ті, хто вміє жити в такому напруженні й використовувати його творчо, впроваджувати інновації і народжувати нові ідеї та нове життя для людей, стануть культурними лідерами майбутнього». Особливістю Понад бар’єрами, який Ви тримаєте в руках, є те, що поряд з інавгураційною та випускною лекціями ми опублікували незвичний проект цьогорічних випускників – їхні Листи до Бога. Прочитайте ці тексти – вони здивують Вас своєю щирістю, відвертістю та глибиною. Насолоджуйтесь читанням :)

Понад бар’єрами ІІ. 2012-2014. Промови: Адам Міхнік, сестра Гелен Алфорд. Листи до Бога. – Львів: Видавництво Українського католицького університету, 2014.

Понад бар’єрами ІІІ

Третя збірка «Понад бар’єрами» Магістерської програми з медіакомунікацій Школи журналістики УКУ особлива. Вона містить тексти найяскравіших виступів 2013−2015 навчальних років, а також спогади студентів та викладачів про той непростий час.

Згаданий період важливий для нас із двох причин. По-перше, саме за ті роки Магістерська програма з медіакомунікацій УКУ підготувала перших фахівців нової спеціальності, яка спрямована на освітнє розширення меж практичної журналістики у сферу медіааналізу, медіауправління та цифрових комунікацій.

По-друге, ці непрості роки були наповнені радикальними подіями в нашій країні. Майдан, війна на сході України, окупація Криму вплинули на життя викладачів і студентів Програми, які не лише вболівали за долю країни, а й боролися за неї. Саме словом «боротьба» тоді було пронизано все: спікери-медіафахівці з усього світу говорили про боротьбу за чесні та прозорі медії, про інформаційну війну, про спротив пропаганді; викладачі намагалися внести зміни у традиційну медіаосвіту; студенти демонстрували злами старої медійної свідомості.

Третя збірка «Понад бар’єрами» містить інавгураційні промови російського журналіста Костянтина фон Еґґерта, британського журналіста та публіциста Едварда Лукаса, роздуми засновниці Магістерської програми з медіакомунікацій Марії Титаренко про те, як починалась історія медіакомунікацій в Українському Католицькому Університеті, а також історії наших студентів про їхню участь у Революції гідності.

Уже сьогодні ці спогади для нас надзвичайно цінні, але, я переконана, що ця цінність примножуватиметься, а збірка стане історичним джерелом, яке розкриватиме нащадкам зміст щирих і чесних студентських переживань у цей переломний час. 

Понад бар’єрами ІІІ. 2013-2015. Промови: Костянтин фон Еггерт, Едвард Лукас, Марія Титаренко. – Львів: Видавництво Українського католицького університету, 2015.


Понад бар’єрами IV

Document_page_001Ми завше говоримо нашим студентам, що справжня журналістика – це, передусім, вміння розповідати історії: цікаві, смішні, напутні, радісні чи сумні. П’ять років тому, 20 вересня 2011 року, розпочалась історія Школи журналістики Українського католицького університету. Історія захоплива, динамічна, повчальна, яскрава і, сподіваємось, успішна.
Ці п’ять років стали часом нашого дорослішання у вирі неймовірних подій, свідками й учасниками яких ми всі були. Головний підсумок цього п’ятиріччя – це не кількість студентів та опублікованих матеріалів, хоча це також надзвичайно важливо, а формування спільноти однодумців, які і в особистому, і в професійному сповідують ті самі цінності, є відповідальними та небайдужими. Власне це четверте за ліком видання «Понад бар’єрами», окрім традиційного представлення цьогорічних випускників магістерських програм з журналістики та медіакомунікацій, пропонує вам стислі підсумки цих неймовірних п’ять років та зустріч з людьми, які поділилися з нами своїми поглядами на цінності, місію та майбутнє журналістської професії і є для Школи журналістики УКУ моральними орієнтирами.

Понад бар’єрами ІV. 2014-2016. Промови: Тімоті Снайдер, отець Юрій Аввакумов. #ЧЕСНОКАЖУЧИ. – Львів: Видавництво Українського католицького університету, 2016.

Проект #ЧЕСНО КАЖУЧИ на The Ukrainians

Промова Тімоті Снайдера 


 

Понад бар’єрами V

Цьогорічне видання «Понад бар’єрами» пронизане символікою 5-річчя Школи журналістики УКУ. Однак тексти, які ви маєте нагоду прочитати, не про підсумки п’ятирічного циклу її становлення (як можна було б очікувати). Це радше рефлексії та емоції людей, причетних до створення унікальної  спільноти,  яка  сформувалася  довкола  Школи  журналістики за цей час.

«Кирилична» цифра 5 латинкою ідентична букві V, яка для багатьох є символом «Victoria», тобто «Перемоги». Найбільша перемога Школи журналістики УКУ за перші п’ять років – її випускники. Саме їхні промови, виголошені під час урочистостей із нагоди 5-річчя Школи, – «центральна» частина цього видання.

Мабуть,  для  Вас  виявиться  несподіванкою,  що  в  текстах наших випускників не так уже й багато мовиться про звиклу журналістику. В них набагато більше – про любов, співчуття, порозуміння, віру, гідність, надію, терпіння. А це – сенс, мета справжньої журналістики, яка насправді є чимось значно більшим, аніж навичкою інформувати. Справжня журналістика – це  передовсім  історії  про  СВІДЧЕННЯ.  СЛУЖІННЯ.  СПІЛКУВАННЯ.

Прочитайте їх обов’язково!

Понад бар’єрами V. 2015-2017. Промови: Пітер Померанцев, отець доктор Гі-Ріель Тів’єж. Дев’ять історій про СВІДЧЕННЯ. СЛУЖІННЯ. СПІЛКУВАННЯ. – Львів, Видавництво Українського католицького університету,  2017.

Незалежний культурологічний часопис «Ї». Число 75/2014. «ЄС-Україна: що далі?»

Число часопису «Ї» підготовлено в межах Школи міжнародної журналістики «Європейський Союз – Україна: що далі?», яка пройшла 7-9 березня 2014 року у Львові за сприяння Посольства Великої Британії в Україні та Школи журналістики Українського католицького університету.

«Історія цього спецвипуску доволі незвична, навіть почасти екстремальна, – йдеться у вступному слові керівника Школи журналістики УКУ. – У грудні минулого року ми запланували проведення в Донецьку та Харкові Школи міжнародної журналістики “Європейський Союз – Україна: що далі?”. Тоді ми були переконані, що однією з головних причин згасання активності Євромайдану є відсутність на Сході й Півдні України об’єктивної інформації про переваги від імовірного зближення України з Європейським Союзом. Власне, ми хотіли, аби студенти й молоді журналісти цих міст навчилися фахово працювати з геополітичною тематикою, отримавши нагоду професійного спілкування з українськими і європейськими експертами, політиками, дипломатами, журналістами. Ніхто з нас тоді не здогадувався, якими стрімкими будуть українські політичні зміни». Напружена ситуація на Сході унеможливила проведення школи у Донецьку та Харкові – її довелося перенести до Львова.

«Попри все, Школа відбулася: 29 студентів і молодих журналістів із Сімферополя, Донецька, Одеси, Луганська, Харкова, Сум і Запоріжжя працювали 7-9 березня працювали у Львові, спілкуючись із експертами, політиками, журналістами, громадськими діячами. По завершенні школи отримані знання та здобутий досвід вони конвертували у свої перші тексти на міжнародну тематику, які й лягли в основу цього спецвипуску», – розповідає Ігор Балинський.

До випуску увійшов 21 текст авторства Ані Абліцової, Олексія Барановського, Олексія Бодні, Анастасії Гасан, Олесі Горяйнової, Романа Губи, Марії Дубиніної, Наталії Дихно, Юлії Завертаної, Вероніки Касьян, Анни Кірсанової, Марії Косенко, Віталія Криштопа, Геннадія Матвієнка, Поліни Мординської, Павла Стеха, Тетяни Столярової, Валентини Тімохіної, Маргарити Тулуп, Віри Філіппової та Богдана Хворостяного. Тираж журналу – 1000 примірників. Редактор числа – викладач Школи журналістики УКУ Отар Довженко.

«Ці тексти різні за глибиною аналізу, за тематичними пріоритетами, за вмінням мислити глобально, але вони переконливо демонструють головне: студенти і молоді журналісти Сходу та Півдня України прагнуть самі проектувати своє майбутнє, а не послуговуватись кимось нав’язаними уявленнями», – оцінює результати роботи учасників школи Ігор Балинський.

Підсумки Шкіл міжнародної журналістики та посилання на опубліковані матеріали: перша, друга, третя.

Серія «Бібліотека Школи журналістики УКУ» започаткована 2013 року. Книги, видані Школою журналістики Українського католицького університету в межах цієї серії, можна придбати на кафедрі журналістики УКУ (як знайти).