Медіа про конфлікти

Оновлено: 22.03.2016

дослідження :: навчання

Проект «Конфлікт у медіа і медіа в конфлікті: донесення дражливих питань через засоби масової інформації» – це комплекс професійно-освітніх заходів, які проводить Школа журналістики Українського католицького університету спільно з громадською організацією «Львівський Медіафорум» за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

Метою проекту є посилення спроможності українського суспільства вирішувати конфлікти через підвищення якості українських медіа, адже наразі заклики до поміркованого обговорення ситуації програють повідомленням, які зумовлюють наростанню напруги. Результатом проекту має стати більш професійне висвітлення дражливих для українського суспільства тем в журналістських матеріалах, що сприятиме формуванню об’єктивного бачення конфлікту в аудиторії, розбудові толерантного загальнонаціонального діалогу.

Проект у першу чергу спрямовано на  журналістів і студентів журналістики, котрі своєю професійною діяльністю можуть перетворити конфліктогенне українське медіасередовище на якісний дискусійний майданчик. Особливістю проекту є цільове залучення працівників ЗМІ на локальному рівні, адже увага до регіональних та місцевих медіа часто знижена, втім їхній вплив на місцеву аудиторію залишаться значним.

Завдяки лекціям, тренінгам і онлайн-курсам учасники поглиблюють теоретичні знання з методики висвітлення конфліктів, зокрема збройного протистояння на Сході України, отримують практичні поради від професійних медіаторів, соціологів, конфліктологів і журналістів щодо створення більш якісного та неупередженого за змістом медіапродукту.

Комплекс професійно-освітніх заходів проекту складається з наступних компонентів:

Комплексне соціологічне дослідження, проведене у серпні-вересні 2015 року на замовлення організаторів агенцією соціологічних досліджень «Фама», дало відповідь на питання про те, яку роль відіграли ЗМІ у наростанні сьогоднішніх конфліктів і як медіа можуть сприяти зменшенню суспільної напруги. Дослідження складалося із двох компонентів: репрезентативного соціологічного (кількісного) та експертного (якісного) опитування. Програма тренінгів проекту була значною мірою сформована виходячи з результатів цього дослідження.

Учасниками інтенсивного триденного тренінгу у Львові стають практикуючі журналісти регіональних і місцевих ЗМІ зі всієї України, відібрані на конкурсній основі. У форматі зустрічей і майстер-класів із науковцями, журналістами, професійними медіаторами та громадськими діячами, учасники поглиблюють своє розуміння особливостей висвітлення конфлікту, внутрішньо переміщених осіб, та потреби уникнення стереотипів, зокрема поширюваних сьогодні в медіа. Проведення тренінгу у Львові заплановане тричі – в жовтні, грудні та лютому, – щоразу для 25-ти нових учасників.

Одноденний тренінговий курс з конфліктології цільово розрахований на студентів вищих навчальних закладів спеціальності «Журналістика» та дотичних до журналістики напрямків. Розроблена професійними психологами, медіаторами та журналістами, програма курсу носить міждисциплінарний характер і спрямована на поглиблення теоретичних знань студентів та формування в них практичних навичок якісного висвітлення конфліктів у ЗМІ. Фокус залишається на локальному медіасередовищі: тренери проекту проводять курс на базі вишів у різних містах України.

Розробниками та лекторами проекту є досвідчені українські психологи та медіатори, що спеціалізуються на вирішенні конфліктів, а також практикуючі журналісти, що мають вагомий досвід висвітлення дражливих тем.

Олександра Літвінова –  журналіст агенції новин «Репортер», викладач факультету журналістики НУ «Одеська Юридична Академія», тренер з журналістики і PR у Лабораторії соціальних комунікацій (Одеса).

Інна Терещенко – кандидат філософських наук, доцент кафедри політології Інституту соціальних наук ОНУ імені Мечникова. Професійний медіатор і фасилітатор, тренер з вирішення конфліктів з 20-річним досвідом. Очолює одеську обласну групу медіації.

Ганна Прокаєва – журналіст, медіаексперт і медіатренер, представник Інституту масової інформації у Харкові. Член Національної спілки журналістів України, учасниця Української миротворчої школи.

Андрій Гусєв – кандидат психологічних наук, доцент кафедри загальної та практичної психології Інституту менеджменту та психології Університету менеджменту освіти НАПН України (м. Київ). Практикуючий психолог; тренер з вирішення конфліктів і медіації.

Ірина Брунова-Калісецька – кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник Інституту соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України. Виконавчий директор Інформаційно-дослідницького центру «Інтеграція та розвиток», член Асоціації політичних психологів України, член робочої групи GPPAC Peace Education.

Інформаційне наповнення навчального веб-сайту розробляється на основі програми триденного тренінгу та доповнюється супутніми навчальними матеріалами. Всі програмні курси існуватимуть у вільному доступі. Таким чином, веб-сайт стане додатковою професійною й освітньою платформою для широкої журналістської аудиторії.


 

дослідження

матеріали дослідження соціологічної компанії Фама 

 

скачати дослідження :: скачати інфографіку


Фінальне дослідження. Регіональні медіа про конфлікт: менше пафосу й мови ворожнечі, більше аналізу і людських історій

Друга хвиля дослідження проводилась протягом лютого 2016 року і охопила публікації двадцяти видань із десяти областей – Львівської, Сумської, Дніпропетровської, Черкаської, Одеської, Закарпатської, Вінницької, Волинської, Миколаївської і Харківської.

Регіональні медіа про конфлікти: вторинність, недбалість і упередження

Моніторинг висвітлення конфліктів і дражливих тем охопив близько 18 тисяч публікацій 12 українських регіональних видань із шести областей: Дніпропетровської, Закарпатської, Одеської, Сумської, Черкаської та Львівської.


навчання

відеозаписи лекцій і майстер-класів у межах тренінгових програм проекту

Мене часто запитують, чи була я на передовій бід час боїв. Відповідаю, що ні — в цей час я говорила з людьми, яких бомбили. Бо там і є справжня війна. Дуже важливо пам’ятати, що війна впливає в першу чергу на цивільне населення, суспільство, країну в цілому. Ця історія не лише про солдатів і запеклі бої. Я помітила, що в контексті війни говорять переважно про військових: що з ними, як почуваються, чим займаються. Можливо, я скажу суперечливу річ, але солдати підписалися воювати й помирати, а звичайні люди — ні. Я не кажу, що це неважлива історія, проте завжди знайдуться охочі розповісти її. Треба більше зосереджуватися на звичайних людях>>інтерв’ю Елейн Кобб [mediasapiens]


Ці відеоматеріали можна і треба поширювати скрізь, де ви вважаєте за потрібне їх поширити. Використання дозволене з посиланням на Школу журналістики Українського католицького університету та Львівський медіафорум.