Практичний курс з пошуку Правди від Сергія Лещенка

Оновлено: 08.04.2013

Він відомий своїми розслідуваннями, які спричинили падіння рейтингів не одного високопосадовця. Час від часу його звинувачують у політичній «жовтизні» через прискіпливу увагу до чужих автомобілів/будинків/телефонів. Проте він залишається одним з небагатьох українських журналістів, хто системно демонструє суспільству істинне обличчя влади, розплутує найзаплутаніші схеми корупції й відмивання грошей, викриває брехню. Як він це робить? У чому секрет? Про це журналіст Інтернет-видання «Українська правда» Сергій Лещенко розповідав під час свого майстер-класу студентам магістерської програми з журналістики УКУ.

Сергій Лещенко вже 11 років працює в Інтернет-виданні «Українська правда», для багатьох він – легенда української журналістики. Його без перебільшення можна назвати одним з найкращих. Особливо, коли мова йде про журналістські розслідування.

Коли ми готувалися до приїзду Лещенка, нас попередили, що він інтроверт, уникає публічності, не надто любить розповідати. Частково цю інформацію підтвердив сам Сергій, зазначивши, що немає жодного досвіду проведення майстер-класів чи лекцій. Та попри це, майстер-клас виявився напрочуд корисним та інформативним, а спілкування зі студентами зруйнувало останні залишки стереотипів щодо асоціальності журналіста.

Почав він з того, що похвалив наш вибір, адже журналістика – це не тільки «професія, що дозволяє відчути пульс історії», це ще й шенгенська віза без проблем та безкоштовний вхід до музеїв. Після цього стало зрозуміло, що зустріч нудною не буде.

Як провести журналістське розслідування, Лещенко розписав чітко, за пунктами, на конкретних прикладах, з наочною демонстрацією.

Отож, що є головним при проведенні журналістського розслідування (версія від Сергія Лещенка):

  • Польові дослідження – часто знайти матеріал можливо тільки «власними ногами», тобто потрібно піти та дізнатися, спитати, знайти та сфотографувати. Неможливо робити розслідування, сидячи виключно біля комп’ютера.
  • Уважність до дрібниць – журналіст повинен помічати все, бути чутливим до подій та змін, адже важлива інформація може приховуватись у буденних речах.
  • Системний моніторинг першоджерел – потрібно відслідковувати дії влади і серед безлічі документів, які ці дії засвідчують, знаходити ті, за якими криється щось більше, ніж може здатися на перший погляд.
  • Пошук і робота з першоджерелами.
  • Зануреність у контекст – потрібно помічати підозрілі деталі та співпадіння і намагатися їх пояснити, знайти їх коріння.
  • Витік інформації – часто високопосадовці охоче розповідають про помилки та незаконні дій своїх опонентів, і цим потрібно користатися, не забуваючи, звичайно, перевіряти отриману інформацію.
  • Бази даних, у т.ч. міжнародні – безмежні можливості Інтернету у дослідженні діяльності підприємств та організацій.
  • Загальнодоступні довідкові служби – іноді, щоб підтвердити інформацію, достатньо подзвонити «109», або до будь-якої іншої довідкової служби.
  • Інформаційні запити – право, яке журналісти отримали завдяки закону «Про доступ до публічної інформації». Головне – правильно цим правом користуватися і знати прийоми посадовців, які вони використовують для приховування потрібної інформації та документів.
  • І, звичайно, Google.

Особливо докладно Лещенко зупинився на інтернет-ресурсах, на яких можна отримати корисну інформацію. Крок за кроком він пояснив нам що і де шукати та як це потім використовувати. І хоча ми всі користуємося мережею, завдяки Сергію побачили її з абсолютно невідомого боку. До того ж, коли він демонстрував нам можливості пошуку інформації в Інтернеті, було помітно азарт в його очах, і це надихало, спонукало до дії, цей азарт поширився і на нас. Хоча й дуже поверхово, ми отримали можливість зануритись у суть журналістського розслідування.

Звичайно, говорили не тільки про журналістику. Не обійшлося без обговорення політики – про фобії та комплекси президента Януковича; про те, як оточення президента користується цими фобіями; про параноїдальну віру в «теорію змови» Бориса Колесникова; про те, на яку тему Ганні Герман варто прочитати лекцію студентам-журналістам; про екс-президента Ющенка, який прагне всіх навчити жити правильно.

У підсумку ми отримали реальну картину політичної реальності сучасної України у версії Сергія Лещенка та практичні поради щодо того, як у цій реальності працювати журналістом і дошукуватися Правди.

Марія Стасенко, магістерська програма з журналістики УКУ