Павел Решка

Оновлено: 27.04.2017

Курси: розслідувальна журналістика, політичний репортаж

Польський журналіст-розслідувач, репортер, публіцист, військовий кореспондент. Автор книжок «Місце після імперії», «Моя війна», «Далеко від Вавеля», «Далеко від любові», “Малі боги”.

У 1999-2002 роках  – військовий кореспондент в Афганістані, Руанді, Косово; у 2003-2006 роках  – власний кореспондент газети Rzeczpospolita в Москві; у 2006-2009 роках – керівник відділу розслідувань газети Dziennik, 2009-2011 – журналіст газети Rzeczpospolita, 2012 року  – репортер журналу Wprost, у 2013-2017 – репортер газети Tygodnik Powszechny, з 2017 року – кореспондент журналу Newsweek.

Павел Решка – викладач факультету журналістики Варшавського університету.  Один із засновників «Фонду репортерів», який є майданчиком для обміну досвідом журналістів Східної Європи.

За публікації Павела неодноразово нагороджували відзнаками Асоціації польських журналістів. Лауреат премії «Польський Пуліцер» (1996 рік, за цикл статей про житлову аферу за участю посадових осіб); лауреат премії імені Даріуша Фікуса (2005 рік); лауреат премії імені Анджея Войцеховського (2010 рік, за цикл репортажів про Смоленську катастрофу).

e-mail: pawel.reszka@op.pl Facebook: Pawel Reszka Блог: Reszka świata


Журналістика розслідування

Журналісти – це четверта влада. Журналісти пильнують за «руками влади». Журналісти є для того, щоб політики мали кого боятися.

Журналіст-розслідувальник – як хірург серед лікарів. Його спеціальність – найцінніша, найважча й найбільш престижна у професії. Журналісти-розслідувальники намагаються своєю роботою зробити суспільство кращим.

У чому полягає їхня робота? Вона дещо споріднена із працею детектива. Потрібно організувати мережу власних інформаторів, перевіряти отриману інформацію, навчитися захищати своїх інформаторів. Важливо вміти шукати джерела та докази в архівах, судах, інтернеті, а також у найвіддаленіших куточках планети. Необхідно вміти виокремити правду від фальші. Працювати в цейтноті, усвідомлюючи, що помилка може дорого коштувати.

Я розповім вам, як усе це зробити!


 – Знаєте, – кажу я студентам, – ми нікому не потрібні професіонали, але кращої професії немає. Адже ми часто працюємо не за гроші, а за задоволення». До того ж у нас величезні можливості. Якщо ти фаховий журналіст, ти можеш зробити якісне розслідування і спричинити звільнення корумпованого міністра або пояснити людям, що в іншій частині світу вбивають мирне населення. Тому наша професія найкраща,Павел Решка про свою викладацьку роботу.

Майстер-клас Павела Решки у Школі журналістики УКУ: Політичний репортаж


На війні від журналістів ніхто не вимагає бути героями – ми повинні лише спостерігати. Але звісно, можемо і  допомагати – дати води, віднести на руках постраждалих до шпиталю, що розташований за кілька кілометрів. І допомагаємо не від геройства – буває так, що немає кому це зробити за нас,Павел Решка про військову журналістику.

Якщо журналіста щось перестає дивувати, це означає, що він заблизько підійшов до своєї теми — звик. А отже, репортаж не буде добрим: журналіст повинен завжди дивуватися, йому має бути цікаво. Дистанція дуже важлива для репортажу: новинарі часто занадто наближаються до політики й перестають розуміти суть подій,правила репортажу Павела Решки.