Польсько-німецька літня школа для молодих журналістів з України

Оновлено: 18.10.2017

22519541_1918292891544397_5936727036979208135_n

Різнорідність медій та думок як завдання польсько-німецької літньої школи для молодих журналістів із регіональних та місцевих ЗМІ України

З 21 вересня по 1 жовтня 17 молодих журналістів і журналісток з регіональних та місцевих мас-медіа із різних частин України мали нагоду для теоретичного і практичного ознайомлення з методами праці їхніх західних колег по професії.
Науковці зі сфери комунікації з університетів у Бамберзі та Жешові, а також експерти з царини медіа-права та журналістських форм презентації, котрі викладають у Варшаві та Кракові, представили під час лекцій та тематичних практикумів зокрема те, як функціонують медіа-системи у Польщі та Німеччині. Головна увага, звісно, була приділена регіональним та місцевим ЗМІ.
Програма, яку реалізували у Львові і в Жешові, передбачала також:
– актуальні тренди в німецькій локальній журналістиці,
– питання про журналістську етику та відповідальність за так звані fake news,
– візити до редакцій польського телебачення та радіо у Підкарпатському воєводстві,
– розмови з місцевими політиками на тему їхньої співпраці та контактів зі ЗМІ,
– візити до місць пам`яті в районі польсько-українського пограниччя. 

Im_Aufnahmestudio_der_regionalen_Zweigstelle_von_TVP_in_Rzeszow
На закінчення літньої школи, яка завдяки львівському сонячному промінню фактично заслужила на свою назву, учасників було запрошено діючим нині генеральним консулом Рафалом Вольським до участі у дискусії про значення мас-медіа для сьогоднішніх польсько-українських відносин. Свої думки з української точки зору у цій справі представив професор Маркіян Мальський, котрий у 2010-2014 роках виконував функції посла України у Варшаві, а також він розповів про свій досвід співпраці з журналістами під час дипломатичної праці.
Зацікавлення участю у програмі літньої школи, котру FWPN підготував спільно з Українським католицьким університетом у Львові та Товариством журналістських досліджень у Жешові, було великим, ми отримали 61 заяву. Відібрано було 15 журналісток і два журналіста з різних регіонів України. Вони працюють в місцевих газетах, інтернет-порталах та на телебаченні і найближчим часом поділяться своїм отриманим знанням і здобутим досвідом із громадськістю через свої місцеві мас-медіа. 
Markus_Behmer_und_Holger_Muller_uber_die_Ergebnisse_der_Bundestagswahlen_2017
Продовження проекту і подальша співпраця задіяних у проекті партнерів є передбаченою і на наступний 2018 рік. Інтернет-платформа, що її вже створено, служитиме майданчиком для контактів і співпраці представників ЗМІ. Заплановано також практики для українських журналістів у польських мас-медіа. Підсумовуючи можна сказати, що потенціал транскордонної співпраці в цьому регіоні є дуже великим.
Наша польсько-німецька ініціатива, що зміцнює плюралізм на Україні була профінансована коштами Міністерства Закордонних Справ Федеративної Республіки Німеччини і є частиною програми «Розбудова стосунків з громадськістю партнерських країн Східної Європи та Росії».
FWPN переконаний, що багатолітній досвід польсько-німецької співпраці і поєднання послужить в якості так званого good-practice для творення дво- чи тристоронніх стосунків з Україною і підтримки громадянського суспільства.

 

 


Diadiuk_K_V_Катерина Дядюк, Хмельницький

Я погоджуюся із твердженням, що «патріотична» позиція журналіста здатна відсунути на задній план об`єктивізм і професійну етику. У роботі на першому місці мають бути професійні стандарти, а не особисті переконання. Тож сподіваюся, що участь у школі дасть розуміння того, як варіювати це співвідношення, не впадаючи у крайнощі.


TCebrijЄвгенія Цебрій, Тернопіль

Хочу бути корисною для інших і це я можу робити завдяки своїй роботі. Від літньої школи очікую отримати знання, які допоможуть мені стати кращою, подивитися на світ по-новому і робити ще більше для своїх читачів.


_ryna_Domashchenko_KHersonІрина Домащенко, Херсон

Щодо своєї функції у журналістиці: інформувати, викривати, змінювати – людей, суспільство, свідомість. Участь у літній школі – це можливість наближення регіональних українських ЗМІ до європейських стандартів журналістики.


FranchukМарина Франчук-Лисенко, Полтава

Я прагну розповідати людям про складні речі доступною мовою, змінювати їхні життя на краще конкретними порадами і надихаючими історіями. Сподіваюсь, що школа підкаже найбільш ефективні способи, як достукатися до сучасного споживача інформації.


KurykoВіра Курико, Чернігів

Свою роботу хочу присвятити розвитку локальних медіа та поширенню в них такого жанру як репортаж. Літня школа для мене це можливість побачити, як працюють регіональні та локальні медіа сусідньої країни та використати їх досвід у своєму регіоні.


KarapataМарія Карапата, Київ

Для мене буде дуже цікаво почерпнути нові знання від іноземних фахівців, а також поспостерігати за роботою команди в редакціях, подібний досвід міг би відкрити для мене нові можливості. Сферу журналістики вважаю однієї з найважливіших на сьогоднішній день в Україні. 


PetryshynОлена Петришин, Львів

Об’єктивно висвітлювати інформацію, формувати громадську думку, пропонувати читачеві аналіз ситуації, даючи йому змогу самостійно зробити висновки. Переконана, що власне на досвіді іноземних колег зможу сформувати для себе образ ідеал демократичної медіасистеми та удосконалити свої навички.


Польсько-німецька літня школа для молодих журналістів з України

Якою є роль журналіста у охопленій війною країні? Чи можна зберегти об`єктивізм, коли ворог застосовує пропаганду і дезінформацію на масовому рівні? На ці й багато інших важких запитань шукають відповіді журналісти в Україні. Від них вимагається «патріотична» позиція, яка виключає об`єктивізм і професійну етику. Потрібно про ці дилеми розмовляти, наголошуючи на них і спільно шукаючи рішень. Адже ставкою є свобода слова та відповідальність за слово.

Фонд Польсько-Німецької Співпраці намагається йти на зустріч цим проблемам. Ситуація в Україні, у близького сусіда Польщі, не повинна залишити нас байдужими. Тому ми разом із Товариством Журналістських Студій у Жешові та Школою журналістики Українського католицького університету у Львові організовуємо польсько-німецьку літню школу для молодих журналістів із регіональних та місцевих ЗМІ України.

Від 21 вересня до 1 жовтня цього року журналісти з України, Польщі і Німеччини, видатні науковці, а також представники місцевих органів влади матимуть нагоду зустрітися за спільним «круглим столом» у Львові і у Жешові, щоб порозмовляти про актуальні труднощі, пов`язані із реалізацією журналістської професії, і разом пошукати рішень. Набір учасників проекту щойно завершився. До участі зголосилося аж 61 особа. Однак, у проекті зможуть взяти участь тільки  20 з них.

Це молоді журналісти із 17 регіонів, з 20 міст України, в тім числі і з тих, що перебувають в зоні воєнного конфлікту. Вони працюють в місцевих газетах, на телебаченні чи в інтернет-медіа. На них очікують лекції, зустрічі і відвідини редакцій. Журналісти ознайомляться зі специфікою праці у їхній професії в Німеччині і в Польщі, а також зі способами функціонування регіональних ЗМІ у цих країнах. Безсумнівно важливим пунктом програми стане візит до Музею поляків, що рятували євреїв у Марковій, а також на цвинтарі у Павлокомі. Нам важливо, щоб підіймались важкі теми у польсько-українських взаєминах, що стосуються спільної історії цього регіону.  Про ці проблеми ми будемо говорити з представниками світу політики і науки на зустрічі, що її заплановано під кінець програми у приміщенні Генерального консульства РП у Львові. Це буде нагодою озирнутися назад у минуле і глянути у майбутнє, щоб оцінити сучасний стан сусідських взаємин і роль мас-медіа у цьому контексті.  Більш того, це буде прекрасна нагода для популяризації нашого польсько-німецько-українського проекту. Його співфінансує Міністерство закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини як частину програми співпраці з громадянським суспільством у державах Східного партнерства та у Росії.

Як Фонд Польсько-Німецької Співпраці ми переконані, що наш багатолітній досвід доброї польсько-німецької співпраці в об`єднаній Європі, в тім числі понад  15.000 спільних ініціатив громадян Німеччини і Польщі, є добрим прикладом і взірцем для формування таких же стосунків польсько-українських і наближення України до Європейського Союзу.

Для досягнення довготривалих ефектів проекту ми подбаємо про створення умов для контактування і обміну досвідом через інтернет-портал. Після закінчення школи ми намагатимемось підтримувати її учасників. Деякі з них отримають пропозиції стажування у польських редакціях.

Фотографії з минулорічної школи можна оглянути тут

Українських журналістів познайомили з особливостями роботи у польських та німецьких медіа

15102017_44

Херсон-Жешув-Херсон или как украинские журналисты европейский опыт перенимали

Из Херсона во Львов, а оттуда за парты в польский Жешув – херсонская журналистка, один из авторов «Херсонцев» Ирина Домащенко вернулась из заграничной командировки.

golger_841x580

Десять днів міжнародного досвіду з польсько-німецької школи журналістики

Дві країни, кілька міст, редакції найцікавіших газет, радіо і телебачення, візити в офіційні установи і суперсучасні музеї, лектори з університетів Німеччини і Польщі. Десять днів Польсько-німецької школи для молодих журналістів з регіональних видань наповнили нас новими знаннями, досвідом і яскравими враженнями. Чи Європа досі читає паперові газети, хто впливає на редакційну політику тамтешніх видань і як працюють новинарі? Про це, а також про найцікавіші місцини Підкарпатського воєводства,  – читайте далi…


Програма школи (doc)

Nowiny_5_07_2016

Jasionka_6

Проведення літньої школи стало можливим завдяки фінансовій підтримці, наданій Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини за посередництвом Фонду Польсько-німецької Співпраці, а також Підкарпатським воєводством і Жешівським університетом. Безпосередніми виконавцями є Інститут політичних наук Жешівського університету та Школа журналістики УКУ у Львові, яка займатиметься, зокрема, відбором учасників проекту.

Безпосередньо ознайомитись з діяльністю польських журналістів учасникам літньої школи дозволять відвідини редакцій щоденної газети „Nowiny”, Polskiego Radia Rzeszów та Ośrodka Telewizji Polskiej у Жешові.

u563